Dades pràctiques
Pont de la Rotllada-Molí de la Massalera-Sant Julià de Cabrera-Coll del Vidrer-Cap del Pla del Prat-Cabrera-Collet de Cabrera-Coll del Bram-Pla d'Aiats-Aiats-Pont de la Rotllada
Cartografia: Alpina Mapa: Puigsacalm
Coordenades: UTM Datum: WSG84
Distància recorreguda: 13,6 Km. Temps: 6 h.
Altura màxima: 1312 metres Ascens acumulat: 578 metres
Comentaris
Excursió circular per la serra de Cabrera i el pla d'Aiats, dos dels millors
miradors de la zona. Bé, és cert que aquest track no arriba fins al
mirador d'Aiats, però no queda gaire lluny ja que si voleu acostar-vos-hi tan sol us
desviareu pocs metres. Nosaltres vam fer el recorregut sense guia, així
que no sabíem de l'existència d'aquest indret. Cal ressenyar també que
vam fer el recorregut amb molta neu així que el track no segueix ben bé
els camins ja que en molts indrets vam perdre les marques i vam tirar
pel dret. És de suposar que sense neu es vegin bé els senyals i es
puguin seguir fàcilment. La pujada a Cabrera té un petit tram equipat
amb corda i esglaons de ferro, i també amb un pas una mica estret amb
una barana, però no comporten cap problema. Si es vol escurçar el
recorregut ens podem estalviar el pas pel pla d'Aiats ja que podem
baixar directament des del coll de Cabrera fins al pont de la Rotllada.
Aproximació en cotxe
Per fer aquest recorregut es proposa aparcar el cotxe al pont de la
Rotllada, aproximadament al km 23,5 de la carretera C-53, al camí
d'Aiats, ja que aquest serà el punt on acabarem la sortida.
Descripció del recorregut
Haurem d'anar a buscar el trencall que trobarem al km 23,400 per
deixar la carretera i entrar a pista de terra. Així arribarem al
Sitjar, que deixarem a l'esquerra. Uns metres més endavant deixarem a la
dreta la pista que puja i seguirem per l'esquerra, fent el que sembla
una molt suau baixada, i creuarem una riera. Tornarem a deixar a
l'esquerra el camí d'accés al Farigoler i arribarem a can Mont, una gran
granja amb diverses edificacions. Passarem de llarg i després de fer un
gir a l'esquerra i un altre a la dreta sortirem a una carretera
asfaltada. Seguirem per asfalt fins a passar Sant Julià de Cabrera i
arribar al collet del Vidrer. Aquí vam deixar l'asfalt i ens vam enfilar
per un sender, senyalitzat amb pintura vermella, que per la dreta dóna
accés al primer dels trams equipats. Cap problema per passar, però,
perquè el terreny no és gens exposat. Els esglaons s'han posat per
evitar relliscades quan el terra és humit. Seguint les marques de
pintura que trobarem als troncs dels arbres arribarem al pla del Prat.
Aquí enllaçarem amb l'itinerari número 7 del llibret que acompanya el
mapa d'Alpina. Seguirem aquest recorregut, girarem a la dreta i passarem
pel cap del pla el Prat. Seguint en sentit sud-est, i després de
superar un pas bastant estret i aeri, sense problemes, arribarem al cim
de Cabrera. Continuarem en direcció al santuari pel pla de Cabrera.
Haurem de seguir per la part de darrere del santuari, segons el nostre
sentit d'arribada, per trobar les escales, que, fort i en ràpida
baixada, ens situaran al collet de Cabrera. Aquí tenim la possibilitat
de fer més curta l'excursió ja que podem enllaçar amb l'itinerari 8 per
tornar al pont de la Rotllada pel pla del Sitjar, però aquest recorregut
es dirigeix cap al pla d'Aiats, així que prendrem la pista que surt en
sentit est, voltant el puig dels Llops per l'esquerra i sortirem al coll
del Bram. Aquí tornem a tenir la possibilitat d'anar per la dreta a
trobar l'itinerari 8 que ens baixa al pont de la Rotllada, però
nosaltres seguirem una altra vegada per l'esquerra per pujar ja al pla
d'Aiats. Quan haurem fet uns quants centenars de metres veurem les
ruïnes d'un mas a la dreta. Haurem de dirigir-nos cap allà ja que per
allí farem la baixada. Abans, però, podem seguir recte fins a arribar
al final del pla i gaudir de les vistes que des del mirador podrem
assolir si el temps és l'adequat. De nou al mas, baixarem seguint els
senyals per passar pels cingles d'Aiats i baixar en fort pendent fins al
mas d'Aiats. Aquí la cosa es va embolicar una mica ja que no vam voler
seguir per la pista que baixa del mas en sentit oest i que va a sortir a
la pista que baixa del collet de Cabrera, així que vam seguir per un
sender que segueix en sentit sud-est, vorejant uns camps. Segons
avançàvem pel sender ens vam adonar que l'orientació que agafava el camí
no era la correcta i vam decidir tirar recte i vam creuar uns camps per
anar a sortir de nou al camí de l'itinerari 8, estalviant-nos anar fins
a Sant Gil. Ja al camí vam anar seguint el mapa per arribar al pont de
la Rotllada i la carretera a on teníem aparcat el cotxe.